Cantabru-EstremeñuMain Page | About | Help | FAQ | Special pages | Log in
The Free Encyclopedia
Printable version | Disclaimers

Filología:Asturleonés:Cumparancia:Vervus en -e

From Cantabru-Estremeñu

Cumparancia morfológica
Rajus generalis cumparaus

El nombri y l'ahetivu
El nombri
L'ajetivu

Determinantis
L'artículu
El demostrativu
El possessivu

Pronombris y complementus
Los pronombris
Los complementus del vervu

Los alvervius

Las jormas vervalis
Vervus en -a
Vervus en -e
Vervus irregularis en -e
Vervus en -i

Preposicionis y cunjuncionis

Autoris y bibliografía


Contents

Vervus Regularis en -e


 

AST

LLI

CAN [PAS]

EST [REB]

MIR

presenti

llambo

llambo

lambo/-u

lambu

como

 

llambes

llambes

lambes/-is

lambis

comes

 

llambe

llambe

lambi

lambi

come

 

llambemos

llambemus
/-os

lambemos
/-us

lambemus

comemos

 

llambéis

llambedes /-éis

lambéis

lambéis

comeis

 

llamben

llamben

lambin

lambin

comen

 

 

 

 

 

 

imperfeutu

llambía

llambié

lambía

lambía

comie

 

llambíes

llambiés

lambías
[/-íäs]

lambías
[/-íes]

comies

 

llambía

llambié

lambía

lambía

comie

 

llambíemos

llambiemus
/-os

lambíamos

lambíamos

comiemos

 

llambíeis

llambiedes

lambíais

lambíais

comiedes

 

llambíen

llambién

lambían

lambían
[/-íen]

comien

 

 

 

 

 

 

indefiníu

llambí

llambí

lambí

lambí

comi

 

llambiesti
/-isti

llambiesti

lambisti

lambisti

comiste

 

llambió

llambiéu

lambió

lambió

comiu

 

llambiemos

llambiemus
/-os

lambimos
/-us

lambimus

comimos

 

llambiestis

llambiestis

lambistis

lambistis

comistes

 

llambieron

llambiorun
/-onun

lambiorin

lambierun

comírun

 

 

 

 

 

 

suh. pres.

llamba

llamba

lamba

lamba

coma

 

llambas

llambas

lambas

lambas

comas

 

llamba

llamba

lamba

lamba

coma

 

llambamos

llambamus
/-os

lambamos
/-us

lambamus

cómamos

 

llambáis

llambades
/-áis

lambáis

lambáis

cómades

 

llamban

llamban

lamban

lamban

cóman

 

 

 

 

 

 

imperativu

llambi

llambi

lambi

lambi

come

 

llambéi

llambéi/-ede

lambéi

lambéi

comei

infinitivu

llamber

llambere

lamber

lambel

comer

gerundiu

llambiendo

llambiendo

lambendu
/-indu

lambiendu

comendo

participiu

llambíu, -ida,
-íos, -íes

llambiéu,

-ida, -ieos,

-idas

lambíu, -ía,
-íos, -ías

lambíu, -ía,
-íus, -ías

comido, -ida,
-idos, -idas


Vervus irregularis


Vervu ser

 

AST

LLI

CAN [PAS]

EST [REB]

MIR

 

ser

sere

ser

sel

ser

presente

soi/so

sou

ero/soi

soi/eru

sou

 

yes

yes/yias/sos

eris

eris

sós

 

ye

ye/yia

es/é

é

 

somos

somus/semus
/-os

semos/-us

somus

somos

 

sois

sodes/sois

sois

sois

sodes

 

son

son

son

son

son

 

 

 

 

 

 

imperf. sg

yera

yera

era

era

era

2. sg

yeres

yeras

eras [eräs]

eras [eres]

eras

1. pl

yéramos

yéramus/-os

éramos/-us

éramus

éramos

 

 

 

 

 

 

indefiníu

fui

fui

jui

jui

fui

 

fuesti/fuisti
/fosti

fuesti/fuisti
/fosti

juisti/hosti

juisti

fustes

 

foi/fo

fuei/foi

juei [jui]

jue

fui

 

fuemos/fomos

fuemus/fomus

juimos/-us

juimus

fumos

 

fuestis

fuestis/fostis

juistis/jostis

juistis

fustes

 

fueron/foron

fuerun/fuenun/
forun/fonun

juerin

jurun

húrun

 

 

 

 

 

 

huturu 1. sg

sedré

seréi

sedré

sedré

serei

2. sg

sedrás

sedrás/serás

sedrás/serás

sedrás/serás

serás

 

 

 

 

 

 

suh. pr.

seya/sía

seya/sía

sía/seya

seya

seya

 

 

 

 

 

 

suh. imp.

fuera/fora

fuera/fora

juera/jora

juera/juessi

fusse

 

 

 

 

 

 

imperativu

se

2. pl. sei sei sei sei sei

Vervu (antigu) fazer


 

AST

LLI

CAN [PAS]

EST [REB]

MIR

 

facer/faer

facere

jacer

jazel

fazer

presenti

faigo/fago

faigo

jago/-u

jagu

fago

 

faes

faces

jaces/-is

jazis

fais

 

fai

faz

jaz

jazi

fai/faç

 

facemos/faemos

facemus

jacemos/-us

jazemus

fazemos

 

facéis/faéis

facéis

jacéis

jazéis

fazeis

 

faen

facen

jacin

jazin

fáien/fázen

 

 

 

 

 

 

indef. 1. sg

fici/fixi

fici

jici

jizi

fiç

2. sg

fixisti/fixesti

ficisti

jicisti

jizisti

faziste

3. sg

fixo

fizu

jizu

jizu

fizo

 

 

 

 

 

 

hut. 1. sg

fadré/fairé

fadréi

jadré

jazré/jairé

fazerei

 

 

 

 

 

 

suh. 1. sg

faiga/faga

faiga

ja(i)ga

jaiga

faga

 

 

 

 

 

 

imperativu

fai

fai

jai

jai

fai

gerundiu

faciendo/fayendo

faciendo

jaciendu

jiziendu

fazendo

participiu

fechu

feitu

jechu

jechu

feito


Anterior (Vervus en -a) << El vervu: vervus en -e>> Siguienti (Vervus irregularis en -e)

Retrieved from "https://www.iventia.com/cantabru-estremenu/index.php/Filolog%C3%ADa:Asturleon%C3%A9s:Cumparancia:Vervus_en_-e"

This page has been accessed 1,742 times. This page was last modified 15:03, 10 January 2010. Content is available under Asturleones.


Find
Browse
Iniciu
Noticias
Mapas lingüísticus
Gramática
Filología asturlionesa
Hestoria de la lingua
Geografía
Literatura
En xalimegu
Portal de la Comunidá
Cambius Recientis
Página Aleatoria
Asturleonés
Edit
Edit this page
Editing help
This page
Discuss this page
Post a comment
Printable version
Context
Page history
What links here
Related changes
My pages
Create an account or log in
Special pages
New pages
File list
Statistics
Bug reports
More...