Cumparancia de l’asturleonés, escritura fonética (Didier Calin, 2006)

Propuesta de comparación de variedades asturleonesas. Modificada por última vez por Didier Calin en 2006 (vea la versión más reciente en Academia.edu)

Palras asturleonesas

  1. AST: asturianu, istú é, asturianu central,
  2. LLI: leonés, é izir, las palras de León y Zamora (bercianu, senabrés, alistanu,…) y Salamanca (las Arribes), amás l’asturianu ucidental
  3. CAN: cántabru, u seya, cantabriegu, montañés y passiegu, esti últimu indicándussi cuandu ocurri.
  4. EST: estremeñu, ena parti ucidental la provincia de Cáceris y nel sur de la provincia de Salamanca, ena comarca de El Rebollar y alreoris, indicáu equí comu REB*
  5. MIR: mirandés, y tamién el sendinés

Rahus carauterísticus de l’asturleonés

Fonéticus

1) Cunsirvación de la /f-/ latina, comu tala en ast., lli. y mir., aspirá en /h/ en can. y est.:

ast. fierro, falar, fíu, fumu, faer, fuerte, fonte
lli. fierru, falare, fiyu, fumu, facer, fuerte/fuorte, fonte/fonti
mir. fierro, falar, fillo, fumo, fazer, fuorte, fuonte
can. hierru, hablar, híu, humu, hacer, huerti/huirti, huenti
est. hierru, havlar, híu, humu, hazel, huerti, huenti

2) Diptongación (más generalizá qu’en castillanu) de la /e/ y /o/:

ast. nueche, cueyo, afuego, priesa, sieglu, güei, aviéspora, duelgu, sienda, cuelmu, dientru, güeyu
lli. nueite, afuerro/afuorro, apriesa, utueñu, fueya, piescu, dientru, güeyu
can. nuechi, ugüeha, cuehu, cuer, cuelmu, apriesa, miruellu, dientru, güehu, culiebra
est. cuelmu, duelu, alcuentral, anuechecel, carueçu, priessa, dientru, niéspera, mielru, culiebra
mir. priessa, gienro, castiello

3) Non diptongación, sobri tou en presencia duna nasal, piru tamién por assimilación n’otrus casus:

ast./lli. fonte, ponte, defendo, semo, xelo, fosti
can. sempri, hora, hosti
est. mentris
mir. benes, mentes, tenes

4) Cunsirvación del grupu latinu /mb/:

ast./lli. llamber, palombu, llombu, camba
can. lamber, palombera, lomba, camba
est. lambel, pomba, lombu, lomba, camba

5) Trehormación de la /d/ latina anti cunsonanti en /l/:

ast. yelsu, dulda, xulgar, dolce, trelce, lleldu
lli. yelsu, dulda, xulgare
can. yelsu, dieldu
est. yelda, relva

6) Palatalización de la /l/ y de la /n/ en inicial:

ast./lli. ñapla, ñeru, ñeve, ñuedu, ñube, lladre, llar, llingua, lleche/lleite, llume
can. ñeru, ñal, ñevi, ñétoba, ñarru, añudar, llar, llargatu
est. ñiu, ñial, ñú, ñebla, ñetu, ñuvi, ñogal, llar, lludia
mir. lleite, lluna

7) Cierru generalizáu ondi’l castillanu tien /-o/ final, menus generalizáu ondi’l castillanu tien /-e/ final, y limitáu enas terminacionis castillanas /-os/ y /-es/:

ast./lli./can./est./mir. tiempu, carru (mir. tiempo [tiempu])
lli. en delles fales, can. y est. calli, rompi
lli. en delles fales, can. pasiegu y est., gallus, callis

8) Cunsirvación de l’antigua /-e/ latina tres cunsonanti en final:

ast. rede, pexe, tuse, sede
lli. pexe, árbore, ciudade, falare
can. redi, céspedi
est. redi, peci, hoci, cruzi, tossi, vozi

9) Epéntesis de /-i-/:

ast./lli. aclariar, matancia, grancia, afumiar
can. asubiar, varciar, escomencipiar, invistigancia, ahuntiar
est. matancia, grancia, unturia

Morfulogía

1) Neutru:

– Enas hormas ahetivalis

ast. agua frío, pelo llargo
can. augua fríu, lechi frescu
– Enos pronombris

lli. (Valdeón y Sahambri) la lleche lu traigo dempués
est. (Salamanca) la lechi lu traigu dispués

2) artículu + possessivu:

ast. la mio casa, los mios collacios
lli. la mía casa, los mieos collacios
can./est. la mi casa, los mis collacius
mir. la mie casa, ls mius armanos

3) contraición de preposicionis y artículu:

ast./lli./can./est. polos, mir. puls
ast./lli./mir. na, can./est. ena
ast./est. cola, lli./can. cona, mir. cula

4) deminutivu en –ín (o –inu)

Rahus qui s’alcuentran sólu en dalgunas palras

5) plural de los hemininus en /-es/ (caltiníu n’asturianu central, fala de San Ciprián y – hasta haz dalgunus añus – ena palra del Rebollar)

ast./reb. les cases blanques

6) pluscuamperfectu (caltiníu n’asturianu, leonés y mirandés)

ast./lli. antayeri xintáramos sero
mir. comíramos

7) suhuntivu huturu (caltiníu n’asturianu central, estremeñu y mirandés)

ast. quedría que faláremos contigo
est. quedríe que palrárimus tegu
mir. quererie que falarmos cuntigo

Cumparancia morfológica

El Nombri

Masculinu

AST LLI CAN [PAS] EST [REB] MIR

en –u
el fíu el fiyu el híu* el h íu/ l’ihu filho
los fíos los fiyos /losfiyus los híos [los híus]* los h íus ls filhos

en vocal
l’ome l’ome l’ombri [l’ombri] l’ombri ome
los omes los omes los ombres [losombris] los (h)ombris ls omes
en cunsonanti el doctor el doutor el dotor el dohtol doutor
losdoctores los doutores los dotores [losdotoris] los dohtoris ls doutores

* cun metafonía en passiegu: el cunihu / los conehus

Nótensi las diferencias:
ast. árbolárboles, lli. árboreárbores, est. arbuarbu

Hemininu

AST LLI CAN [PAS] EST [REB] MIR

en –a
la casa la casa la casa [la casä] la casa la casa
les cases las casas las casas [las casäs] las casas [lescases] las casas

en vocal
la fonte la fonte la huenti la huenti la fuônte
les fontes las fontes las huentes [lashuentis] las huentis las fuôntes
en cunsonanti la muyer la muyer la muher la muhel la mulhier
lesmuyeres les muyeres las muheres [lasmuheris] las muheris lasmulhieres

L’Ahetivu

Masculinu

AST LLI CAN [PAS] EST [REB] MIR

en –u
el perru vieyu el perru vieyu el perru viehu el pirru viehu l perro biêlho
los perros vieyos los perros vieyos/ los perrus vieyus los perros viehos / los perrus viehus* los perrus viehus ls perros biêlhos

en vocal
el prau verde el prau verde el prau verdi el prau verdi l prado berde
los praos verdes los praos verdes los praos verdes
[praus verdis]
los praus verdis ls prados berdes
en cunsonanti l’ome feliz l’ome feliz l’ombri feliz l’ombri feliz l ome feliç
los omes felices los homes felices los ombres felices
[los ombris felicis]
los ombris feliđis ls omes felizes

*cun metafonía en passiegu: el pirru cuntintu / los perrus contentusgurdu / gordus

Hemininu

AST LLI CAN [PAS] EST [REB] MIR

en –a
la casa nueva la casa nueva/ nuova la casa nueva
[la casä nuevä]
la casa nueva la casa nuôba
les cases nueves las casas nuevas/ nuovas las casas nuevas
[las casäs nueväs ]
las casas nuevas
[les cases nueves]
las casas nuôbas

en vocal
la collor verde la collor verde la color verde/-i la colol verdi la color berde
les tierres verdes las tierras verdes las tierras verdes
[las tierräs verdis]
las tierras verdis
[les tierres verdis]
las tierras berdes
en cunsonanti la muyer feliz la muyer feliz la muher feliz la muher feliz la mulhier feliç
les muyeres felices las muyeres felices las muheres felices
[las muheris felicis]
las muherisfeliđis las mulhieres felizes

Neutru

AST LLI CAN [PAS] EST [REB] MIR
ahetivus lleche bono lechi güenu
pronombris la lleche lollevo la lleite lo l.levo** la lechi lu llevu la lechi lu llevu*

* nel estremeñu salmantinu
** nel asturianu-leonés oriental de Valdeón y Sahambri (León) y quiciavis enas Arribes del Dueru (Salamanca)

Determinantis

L’artículu

AST LLI CAN [PAS] EST [REB] MIR
M. sg el/l’ el/l’, o el/l’ el/l’ l
F. sg la/l’ la/l’a la/l’ la/l’ la/l’
N. lo lu, le lo/lu luli
M. pl los los los los ls
F. pl les las las [läs] las [les] las

El demostrativu

AST LLI CAN [PAS] EST [REB] MIR
M. sg esti esti esti esti este/aqueste
esi esi esi essi esse/aquesse
aquel(li) aquel(li) aquel aquel aquel

 

AST LLI CAN [PAS] EST [REB] MIR
F. sg esta esta esta esta esta/aquesta
esa esa esa essa essa/aquessa
aquella aquella aquella aquella aqueilha

 

AST LLI CAN [PAS] EST [REB] MIR
N esto estu esto/istu estu/istu isto/aquisto
eso esu eso/isu essu/issu esso/aquesso
aquello aquellu aquello/aquillu aquellu/aquillu aqueilho

 

AST LLI CAN [PAS] EST [REB] MIR
M. pl estos estos estos/estus estus/istus estes
esos esos esos/esus essus/issus essos/aquessos
aquellos aquellos aquellos/aquellus aquellus/aquillus aqueilhos

 

AST LLI CAN [PAS] EST [REB] MIR
F. pl estes estas estas [estäs] estas [estes] estas/aquestas
eses esas esas[esäs] essas [esses] essas/aquessas
aquelles aquellas aquellas[aquelläs] aquellas[aquelles] aqueilhas

El possessivu

AST LLI CAN [PAS] EST [REB] MIR
M. sg el mio perru el mieu/míuperru el mi perru el mi perru l miu perro
F. sg la mio casa la mía casa la mi casa la mi casa la mie/mi casa
M. pl los miosperros los mieosperros los mis perros/-us los mis perrus ls mius perros
F. pl les mios cases las mías casas las mis casas
[läs mis casäs]
las mis casas [les miscases] las mies casas

 

AST LLI CAN [PAS] EST [REB] MIR
M. sg el to perru el tou perru el tu perru el tu perru l tou perro
F. sg la to casa la tua casa la tu casa la tu casa la tue/tu casa
M. pl los tos perros los tous perros los tus perros/-us los tus perrus ls tous perros
F. pl les tos cases las tuas casas las tus casas
[läs tus casäs]
las tus casas [les tus cases] las tues casas

 

AST LLI CAN [PAS] EST [REB] MIR
M. sg el so perru el sou perru el su perru el so perru l sou perro
F. sg la so casa la sua casa la su casa la su casa la sue/sucasa
M. pl los sos perros los sous perros los sus perros/-us los sus perrus ls sous perros
F. pl les sos cases las suas casas las sus casas
[läs sus casäs]
las sus casas [les suscases] las sues casas

 

AST LLI CAN [PAS] EST [REB] MIR
1ª pl… el nuesuperru el nuesuperru
[sen. el nuosu]
el nuestruperru el nuestruperru l nuosso/ nussoperro
2ª pl… el vuesuperru el vuesuperru
[sen. el vuosu]
el vuestruperru el vuestruperru l buosso/ bussoperro
3ª pl… el so perru el sou perru el su perru el su perru l sou perro

 

Suhetu

AST LLI CAN [PAS] EST [REB] MIR
1sg yo you yo yo you
2sg tu tu tu
3sgM él/elli él/elli él/elli él el
3sgF ella eilla ella ella eilha
3sgN ello eillu ello [illu] ellu/illu ilho
1pl nós/nosotros nós/nosotros nosotros/-us nusotrus nós
2pl vós/vosotros vós/vosotros vosotros/-us vusotrus bós
3plM ellos eillos/ellus ellos [illus] ellus/illus eilhes
3plF elles eillas ellas [elläs] ellas [elles] eilhas

Cumplementu direutu

AST LLI CAN [PAS] EST [REB] MIR
1sg me me me me me
2sg te te te/ti te/ti te
3sgM lu lu lu lu lo
3sgF la la la la la
3sgN lo lu lu lu lo
1pl mos/nos nos mos/nos [mus/nus] mus/nus mos
2pl vos vos vos [vus] vus bos
3plM los los los [lus] los (posp.lus) los
3plF les las las [läs] las [les] las

Complementu indireutu

AST LLI CAN [PAS] EST [REB] MIR
sg -y -l.le/-y le/li le/li le
pl -yos -l.les/-ys les [lis] les/ lis les

Cumplementu huirti

AST LLI CAN [PAS] EST [REB] MIR
1° p. mi/min mi mi
2° p. ti ti ti ti ti

Hormas cula preposición cun

AST LLI CAN [PAS] EST [REB] MIR
1sg conmigo/migo conmigu conmigu[migu] cunmigu/megu cumigo
2sg contigo/tigo contigu contigu [tigu] cuntigu/tegu cuntigo
3sg  consigo/sigo consigu   consigu[sigu] cunsigu/segu  cunsigo
1pl       nogu  
2pl       vogu  
3pl consigo/sigo  consigu  consigu [sigu] cunsigu/segu cunsigo 

Cuntración en cántabru-estremeñu de pronombris direutus e indireutus:

lu la los las
mus mula mula mulos mulas
vus vulu vula vulos vulas

Los indefiníus

(y dellas hormas alvervialis que provienin d’ellus)

AST LLI CAN [PAS] EST [REB] MIR
pocu tiempu,
poco
poucu tiempu,
poucu
pocu tiempu,
pocu [pucu]
pocu tiempu,
pocu
poucotiempo,
pouco
abonda augua,
augua abondo
abonda agua,
agua abonda
abonda agua,
agua abondu
abonda agua,
agua abonda
bastante bastante bastanti bastanti bastante
munchu tiempu,
muncho
muitu tiempu,
munchu
munchutiempu,
munchu
munchutiempu,
munchu
muitotiempo,
muito
demasiáu demasiáu demasiáu demasiáu
tou, toda, too tou, toda, tou tou, toa, tou tou, toa, tou todo, toda, todo
tantu tiempu,
tanto
tantu tiempu,
tantu
tantu tiempu,
tantu
tantu tiempu,
tantu
tantotiempo,
tanto
más más/mais más más más
menos menos/menus menos[minus] menus/minus menos
dalgún tiempu dalgún tiempu dalgún/
angún
 tiempu
dalgún/
angún
 tiempu
alguntiempo
della xente della xenti della henti abonda henti dela giente
nengún tiempu nengún tiempu nengún/
dengún
 tiempu
nengún/
dengún
 tiempu
ninguntiempo
daquién/dalguien daquién/dalguien dalguien dalguien alguien
dalgo/daqué dalgo/daqué angu/daqué dalgu/argu algo
naide naide naidi naidi naide
nada nada náa na nada
cualesquiera cualesquiera cualesquiera cualisquiera qualquier
cada cada cáa ca cada
mesmu mesmu mesmu mesmu mesmo
otru outru otru otru outro
tal ome,
un ome talu
tal ome,
un ome talu
tal ombri,
un ombri talu
tal ombri,
un ombri talu
tal ome
dambos/
entrambos
dambos/
entrambos
dambos [-us]/ entrambos [-us] dambus/
entrambus
 

 

Cuntracionis tou + artículu

AST LLI CAN [PAS] EST [REB] MIR
+el tol tol tol tol  
+la tola tola tola tola  
+lo tolo tolu tolo tolu  
+los tolos tolos tolos tolos  
+las/les toles tolas tolas [toläs] tolas [toles]  

 

Cuntración cada + artículu

AST LLI CAN [PAS] EST [REB] MIR
+un caún caún caún  
+una caúna caúna caúna caúna  
+unu caúno caúnu caúnu caúnu  

 

De lugar

AST

LLI

CAN [PAS]

EST [REB]

MIR

equí

acá
acó

aquende

eiquí

acá
iquina

aquende

equí
acá
equí
acá
aquí/eiquí

acá

aquina

allá
alló

ende

allá
illana

ende


allá

allá
alhinaende
ellí

acullá
aculló

alluende

ellí
aculláallende
ellí
aculláallende
ellí
aculláallende
alhí/eilhí
acolhá
enriba
arriba
enriba
arriba
enriba
arriba
enriba
arriba

arriba
embaxo

abaxo

debaxo

embaixu

abaixu

debaixu

embahu

abahu

debahu

embahu

abahu

bahu

embaixo

debaixo

fuera fuera 
/sen. fuora
huera[huira] huera fuôra
dientro dientru dientru dientru drento
delantre
alantre
delantre
alantre
delantri
alantri
delantri
alantri
delantre
alantre
detrás
atrás
detrás
atrás
detrás
atrás
detrás
atrás
datrás
cerca/cerque cerca/cerque cerca[cerquä] cerca acerca
lloñe llonxe/lluenxe lantón de fiáu/lehus longe

De tiempu

AST

LLI

CAN [PAS]

EST [REB]

MIR

enantes enantias endenantis/anantis enantis dantes
agora agora abora/agora agora agora
dempués
llueu
después
llueu
dimpués
lueu
endispués
luegu
adepuis/adespuis
lhougo
ayeri ayeri ayeri ayel onte
güei güei ui oi oije
mañana mañana mañana mañana manhana
aína
ceo
aína
ceu
bastantina
ceu
aína aina
cedo
sero/tarde sero/tarde tardi tardi/çorondo tarde
siempre/siempres siempres sempri siempris siempre
dacuando
a vegás
dacuandu
a veces
alicuandu
a vegás
a vezis a las bezes
nunca
enxamás
nunca
enxamás
nunca
enhamás
nunca
enhamás
nunca
ya ya
entovía/entá tovía/entovía entovía/entá entuavía inda
anguaño ogañu ogañu ugañu astanho
entós/entóncenes entoncias entós/entóncenes altoncis/antoncis anton/antonces

De mou

AST

LLI

CAN [PAS]

EST [REB]

MIR

bien
meyor
bien
meyor
bien
mehor
bien
mehol
biên
melhor
mal
peor
mal
pior
mal
pior
mal
piol
mal
pior
apriesa apriesa apriesa apriessa depriêssa
ansí/asina asín asina/ansina ansí/assina/assín assí
dafechu dafeitu deahechu   dafeito

D’ahirmación y negación

AST

LLI

CAN [PAS]

EST [REB]

MIR

si
non non non/no no/non
nun… nun… nu… nu… nun…
tamién tamién tamién tamién tamien
tampoco tampoucu tampocu[tampucu] tampocu tampouco

De dulda

AST

LLI

CAN [PAS]

EST [REB]

MIR

acaso

quiciás/quiciabes
seique

guapamente

acasu

quiciás/quiciabes
seique

guapamente

acasu
quiciás/[quiciábis]
acasu

quiziás

comoná

acauso

talveç

cumo quier

 

Vervus

Vervus Regularis en -a

AST LLI CAN [PAS] EST [REB] MIR
presenti falo falo hablo/-u palru falo
fales falas hablas
[habläs]
palras
[palres]
falas
fala fala habla palra fala
falamos falamus/-os hablamos/-us palramus falamos
faláis falades/-áis habláis palráis falais
falen falan hablan palran
[palren]
fálan
         
imperfeutu falaba falaba hablaba palraba falaba
falabes falabas hablabas
[hablabäs]
palrabas
[palrabes]
falabas
falaba falaba hablaba palraba falaba
falábamos
/falábemos
falábamus hablábamos
/-us
palrábamus falábamos
falabais
/falabeis
falábades
/falabais
hablabais palrabais falábades
falaben falaban hablaban palraban [palraben] falaban

 

 

 

 

 

indefiníu falé faléi hablé palré falei
falasti/falesti falesti hablasti palrasti faleste
faló falóu habló palró falou
falemos falemus
/-os
hablamos
/-us
palramus falemos
falastis/falestis falestis hablastis palrastis falestes
falaron falonun/falorun /falonen hablaren
/-in
palrarun
/palrun
falórun
         
huturu falaré falaréi hablaré palraré falarei
falarás falarás hablarás palrarás falarás
falará falará hablará palrará falará
falaremos falaremus
/-os
hablaremos
/-us
palraremus falaremos
falaréis falaredes
/-éis
hablaréis palraréis falareis
falarán falarán hablarán palrarán falaran
         
condicional falaría falarié hablaría palraríe falarie
falaríes falariés hablarías palraríes falaries
falaría falarié hablaría palraríe falarie
falaríamos
/-íemos
falariemus hablaríamos
/-us
palraríemus falariemos
falaríais falariedes hablaríais palraríeis falariedes
falaríen falarién hablarían palraríen falarien
         
suhuntivu presenti fale fale habli palri fale
fales/-as fales hables/-is palris fales
fale fale habli palri fale
falemos falemus
/-os
hablemos
/-us
palremus falemos
faléis faledes
/-éis
habléis palréis faleis
falen/-an falen hablen/-in palrin fálen
         
suhuntivu imperfeutu falara falara hablara palrara/-assi falasse
falaras falaras hablaras palraras
/-assis
falasses
falara falara hablara palrara/-assi falasse
faláramos faláramus habláramos
/-us
palráramus
/-ássimus
falássemos
falarais falárades
/-ais
hablarais palrarais
/-assis
falássedes
falaran falaran hablaran palraran
/-assin
falássen
         
suhuntivu
huturu
falare falare hablari  palrari falar
falares falares hablares/-is  palraris falares
falare falare  hablari palrari falar
faláremos faláremos habláremos
/-us 
palrárimus falarmos
falareis falareis habláreis  palraris falardes
falaren falaren  hablaren palrarin faláren
         
imperativu fala fala habla palra fala
  falái falái/falade hablái palrái falai
infinitivu falar falare hablar palral falar
gerundiu falando falando hablandu palrandu falando
participiu faláu, -ada, 
-aos, -aes
faláu, -ada,
-aos, -adas
habláu, -áa,
-aos, -áas
palráu, -á,
-áus, -ás
falado,-ada,

-ados,

-adas

Irregularis

Vervu andar

AST LLI CAN [PAS] EST [REB] MIR
andar andare andar andal  
indefiníu 1. sg anduvi/andevi andéi anduvi anduvi  
2. sg anduvisti /-iesti anduviesti anduvisti anduvisti  
3.sg anduvo/andevo anduvu anduvu anduvu  

 

Vervu dar

AST LLI CAN [PAS] EST [REB] MIR
dar dare dar dal dar
presenti 1. sg doi/do doi doi doi dou
indefiníu 1. sg di di di di dei
2. sg disti/diesti diesti disti disti deste
3. sg dio diu dio dio dou
1. pl dimos/diemos diemus/-os dimos/dimus dimus demos
3. pl dieron dionun/diorun dierin dierun dórun
suhuntivu 1. sg dea dea dea/ deia

Vervu tar

AST LLI CAN [PAS] EST [REB] MIR
tar tare tar tal star
presente 1. sg toi/to toi toi toi stou
indefiníu 1. sg tuvi/tevi tuvi tuvi tuvi stube
2. sg tuvisti/-iesti tuviesti tuvisti tuvisti stubiste
3. sg tuvo tuvu tuvu tuvu stubo
suxuntivu 1. sg tea tea te te steia

 

Vervus Regularis en -e

AST LLI CAN [PAS] EST [REB] MIR
presenti llambo llambo lambo/-u lambu como
  llambes llambes lambes/-is lambis comes
  llambe llambe lambi lambi come
  llambemos llambemus
/-os
lambemos
/-us
lambemus comemos
  llambéis llambedes /-éis lambéis lambéis comeis
  llamben llamben lambin lambin comen
           
imperfeutu llambía llambié lambía lambía comie
  llambíes llambiés lambías
[/-íäs]
lambías
[/-íes]
comies
  llambía llambié lambía lambía comie
  llambíemos llambiemus
/-os
lambíamos lambíamos comiemos
  llambíeis llambiedes lambíais lambíais comiedes
  llambíen llambién lambían lambían 
[/-íen]
comien
           
indefiníu llambí llambí lambí lambí comi
  llambiesti
/-isti
llambiesti lambisti lambisti comiste
  llambió llambiéu lambió lambió comiu
  llambiemos llambiemus
/-os
lambimos
/-us
lambimus comimos
  llambiestis llambiestis lambistis lambistis comistes
  llambieron llambiorun
/-onun
lambiorin lambierun comírun
           
suh. pres. llamba llamba lamba lamba coma
  llambas llambas lambas lambas comas
  llamba llamba lamba lamba coma
  llambamos llambamus
/-os
lambamos
/-us
lambamus cómamos
  llambáis llambades
/-áis
lambáis lambáis cómades
  llamban llamban lamban lamban cóman
           
imperativu llambi llambi lambi lambi come
  llambéi llambéi/-ede lambéi lambéi comei
infinitivu llamber llambere lamber lambel comer
gerundiu llambiendo llambiendo lambendu
/-indu
lambiendu comendo
participiu llambíu, -ida,
-íos, -íes
llambiéu, 

-ida, -ieos, 

-idas

lambíu, -ía,
-íos, -ías
lambíu, -ía,
-íus, -ías
comido, -ida,
-idos, -idas

Vervus irregularis

Vervu ser

AST LLI CAN [PAS] EST [REB] MIR
  ser sere ser sel ser
presente soi/so sou soi soi sou
  yes yes/yias/sos eris eris sós
  ye ye/yia es/é é
  somos somus/semus
/-os
semos/-us somus somos
  sois sodes/sois sois sois sodes
  son son son son son
           
imperf. sg yera yera era era era
2. sg yeres yeras eras [eräs] eras [eres] eras
1. pl yéramos yéramus/-os éramos/-us éramus éramos
           
indefiníu fui fui hui hui fui
  fuesti/fuisti
/fosti
fuesti/fuisti
/fosti
huisti/hosti huisti fustes
  foi/fo fuei/foi huei/hui hue hui
  fuemos/fomos fuemus/fomus huimos/-us huimus fumos
  fuestis fuestis/fostis huistis/hostis huistis fustes
  fueron/foron fuerun/fuenun/
forun/fonun
huerin hurun húrun
           
huturu 1. sg sedré seréi sedré sedré serei
2. sg sedrás sedrás/serás sedrás/serás sedrás/serás serás

suh. pr. seya/sía seya/sía sía/seya seya seya
           
suh. imp. huera/hora huera/hora huera/hora huera/huessi fusse
           
imperativu se
2. pl. sei sei sei sei sei

 

Vervu (antigu) fazer

AST LLI CAN [PAS] EST [REB] MIR
  facer/faer facere hacer hazel fazer
presenti faigo/fago faigo hago/-u hagu fago
  faes faces haces/-is hazis fais
  fai faz haz hazi fai/faç
  facemos/faemos facemus hacemos/-us hazemus fazemos
  facéis/faéis facéis hacéis hazéis fazeis
  faen facen hacin hazin fáien/fázen
           
indef. 1. sg fici/fixi fici hici hizi fiç
2. sg fixisti/fixesti ficisti hicisti hizisti faziste
3. sg fixo fizu hizu hizu fizo
           
hut. 1. sg fadré/fairé fadréi hadré hadré fazerei
           
suh. 1. sg faiga/faga faiga haga haga faga
           
imperativu fai fai hai hai fai
gerundiu faciendo/fayendo faciendo hiciendu hiziendu fazendo
participiu fechu feitu hechu hechu feito

Aver

AST LLI CAN [PAS] EST [REB] MIR
  aber abere aber abel aber
pres.1 sg e ei e e ei
2. sg a as as as ás
3. sg ai ai a a á
1. pl emos/abemos emus emos/-us abemus emos
indef. 1 sg ebi/ubi ubi ubi ubi oube
3. sg ebo/ubo ubu ubu ubu oubo
suh. 1 sg aya/eba aiga aya aya/aiga aba/haia
gerundiu abiendo abiendo abendu ubiendu abendo

Puer

AST LLI CAN [PAS] EST [REB] MIR
  poder podere poder [puer] puel poder
pres. 1 sg pueo puedo pueo pueu puodo
2. sg pues puedes pues pueis puodes
3. sg pue puede pue/puei puei puode
indef. 1 sg pudi pudi pudi púi pude
hut. 1 sg podré podréi podré puiré poderei
suh. 1. sg puea paiga puea puea puoda

Poner

AST LLI CAN [PAS] EST [REB] MIR
  poner ponere poner ponel poner
pres. 1sg pongo pongo pongo/-u pongu pongo
indef. 1 sg punxi punxi pusi pusi pus
hut. 1 sg pondré pondréi pondré pondré ponerei
suh. . sg ponga ponga ponga ponga ponga
gerundiu poniendo poniendo ponendu pusiendu ponendo
participiu puestu puestu puestu puestu puôsto

Querer

AST LLI CAN [PAS] EST [REB] MIR
  querer querere querer querel querer
pres. 1. sg quiero quiero quiero/-u quieru quiero
2. sg quies quieres quies quieris/quieis quieres
3. sg quier quier quier quiei quier
indef. 1. sg quixi quixi quisi quisi quije
hut. 1. sg quedré quedréi quedré quedré quererei
gerundiu queriendo queriendo querendu quisiendu querendo

 

Saber

AST LLI CAN [PAS] EST [REB] MIR
saber sabere saber saBel saber
pres. 1 sg sei sei
inde. 1 sg supi supi supi supi soube
suh. 1 sg sepa sepa sepa sepa saba
gerundiu sabiendo sabiendo sabendu supiendu sabendo

 

Tener

AST LLI CAN [PAS] EST [REB] MIR
  tener tenere tener tenel tener
pres. 1 sg tengo/teo/to teo teo/tengu tengu tengo
2. sg tienes ties/tienes ties tieis tenes
3. sg tien tien tien/tie tiei/tie ten
indef. 1 sg tevi/tuvi tuvi tuvi tuvi tube
hut. 1 sg tendré tendréi tendré tendré tenerei
suh. . sg tenga tenga tea/tenga tenga tenga
gerundiu teniendo teniendo tenendu tuviendu tenendo

 

Trayer

AST LLI CAN [PAS] EST [REB] MIR
  trayer trayere trayer trael traer/traier
pres. 1 sg traigo/trayo trayo trayo/-u traigu trago/traio
3. sg trai trai trai trai trai
indef. 1 sg traxi traxi trahi truhi troixe/truxe
3. sg traxo traxu trahu/trihu truhu troixo/truxo
suh. 1 sg traiga/traya traya traya traiga traiga/traia
suh. . sg tenga tenga tea/tenga tenga tenga
gerundiu teniendo teniendo tenendu tuviendu tenendo

Vervu ver

AST LLI CAN [PAS] EST [REB] MIR
  ver vere veer vel ber
pres. 3 sg ve ve vei vei bei
participiu vistu vistu vistu vistu bisto/bido

Nota. ast., lli. y can. coyer/coger y correr treshorman en posición huirti la /o/ en /ue/: cueyo/cuehu, cuei/cuehi cuerro, cuerre/cuer.
L’est. nu lu haz: cohi, corri)

Vervus regularis en -i

AST LLI CAN [PAS] EST [REB] MIR
presenti apurro espurro apurro/-u apurru chubo
  apurres espurres apurres/-is apurris chubes
  apurre espurre apurri apurri chube
  apurrimos espurrimus apurrimos/-us apurrimus chubimos
  apurrís espurrides/-ís apurrís apurrís chubis
  apurren espurren apurren/-in apurrin chubin
           
imperf 1 sg apurría espurrié apurría apurría chubie
           
indef. 1 sg apurrí espurrí apurrí apurrí chubi
           
suh. 1 sg apurra espurra apurra apurra chuba
           
imperativu apurri espurri apurri apurri chube
  apurríi espurride/-íi apurríi apurrí chubi
infinitivu apurrir espurrir apurrir apurril chubir
gerundiu apurriendo espurriendo apurriendu apurriendu chubindo
participiu apurríu, -ida,
-íos, -íes
espurríu, 

-ida, -íos, 

-idas

apurríu, -ía,
-íos [íus], -ías
apurríu, -ía,
-íus, -ías
chubido, -ida,
-idos, -idas

Vervus irregularis

Izir

AST LLI CAN [PAS] EST [REB] MIR
  dicir dicire icir izil dezir
pres. 1 sg digo digo (d)igo/-u igu digo
2. sg dices dices (d)ices/-is izis dizes
3. sg diz diz (d)iz izi diç
indef. 1 sg dixi dixi (d)ihi ihi dixe
3. pl dixeron dixorun/-onun (d)iherin ihun dezírun
suh. 1 sg diga diga (d)iga iga diga
hut. 1 sg diré diréi (d)iré iré dezirei
imperativu di di di í diç
gerundiu diciendo diciendo (d)icendu ihiendu dezindo
participiu dichu ditu/dichu (d)ichu ichu dito

Dir

AST LLI CAN [PAS] EST [REB] MIR
presenti dir dire dir dil ir
  voi/vo voi voi voi bou
  vas vas vas vas bás
  va va va va bai
  vamos vamus/-os vamos/-us vamus bamos
  vais vais vais vais ides
  van van van van ban
           
imperf.1 sg diba diba diba diba iba
           
indef. 1 sg fui fui hui hui fui
2. sg fuesti/fosti fuesti huesti/hosti huisti fuste
3. sg foi/fo foi/fo hue [hui] hue fui
           
suxuntivu 1. sg vaya/vaiga vaiga vaiga vaiga baia
           
suh. imp. fuera fuera huera/hora huera/huessi fusse
           
imperativu ve ve ve ve bai
  díi dide/díi díi ide

Venir

AST LLI CAN [PAS] EST [REB] MIR
  venir venire venir venil benir
pres. 1. sg vengo vengo vengo/-u vengu bengo
2. sg vienes vienes vienes/-is vienis benes
3. sg vien vien vien vieni ben
indef. 1 sg vini vini vini vini bin
hut. 1 sg vendré vendréi vendré vendré benerei
suh. 1 sg venga venga venga venga benga
imperativu ven ven ven ven ben
gerundiu viniendo viniendo viniendu viniendu benindo

Preposicionis y cunhuncionis

Las Preposicionis

Munchas son idénticas al castillanu, peru:

ast. ante/énte, so ast. cabo/co, lli. cabu/cau (castellán “al lado de“), est. caBu ast./lli. per ast./lli. sobro/sobru ast./lli./can./est. escontra, ensin, ente, tres, fasta/hasta, hacia/hazia/haza/azaast./lli./can./est./mir. dende/dendi/des, pa

 

Cuntracionis de las preposicionis

 

a

Cumu en castillanu: a+el>al

(y en mirandés, a+ls>als)

 

cun

AST LLI CAN [PAS] EST [REB] MIR
+el col col col [cul] cul cul
+la cola cona cona [cula] cula cula
+lo colo conu cono [culu] culu cul
+los colos conos colos [culos] culos culs
+las/les coles conas colas [culäs] culas [cules] culas

 

de

Cumu en castillanu: de+el>del, peru tamién apostrófassi ante vocal: ast. d’home lli. d’iviernu can. d’ésti est. d’arcaldi

AST LLI CAN [PAS] EST [REB] MIR
+un dun dun dun
  (d’una) (d’una) dũa
+unu dún/dunu dunu dun
+unus dunos/dunus dunus duns
  (d’unas) [(d’unäs)] (d’unas) [(d’unes)] dũas
+él dél dél del
+ella della della deilha
+ellu dellu dellu del
+ellus d’ellos/dellus dellus deilhes
+ellas d’ellas [delläs] dellas [delles] deilhas

 

en

en apostrófassi tamién ante vocal:

ast. n’Uviéu lli. n’Abelgas can. n’Abanillas est. n’Alagón

AST LLI CAN [PAS] EST [REB] MIR
+el nel nel nel nel ne l/no
+la na na ena ena na
+lo no nu eno/enu enu no
+los nos nos enos enos ne ls/nos
+las/les nes nas enas enas [enes] nas
+esti… nesti nesti nesti nesti  
+esi… nesi nesi nesi nessi  
+aquel… naquel naquel naquel naquel  
 +él nél nél nél nél  
+ella  nella nella nella nella  
+ello  nello nellu nello nellu  
+ellos  nellos nellos nellos/nellus nellus  
+ellas  nelles nellas nellas[nelläs] nellas [nelles]  
+un… nún nún nun nun nun
+una nuna nuna nuna nuna nũa
+unu nún/nuno nunu nún/nunu nunu nun
+unos nunos nunos nunos/nunus nunus nuns
+unas nunes nunas nunas [nunäs] nunas [nunes] nũas

 

pa

pa pierdi la vocal y apostrófassi ante palavras entamandu cula vocal –a.

ast. p’Asturies lli. p’aguapecere can. p’algamar est. p’arriba

con l’artículu: pa+el> pal

 

per

AST LLI
+el pel pel
+la pela pela
+lo pelo pelu
+los pelos pelos
+les/las peles pelas
+equí pequí pequí
+ehí pehí pehí
+ende pende pende
+ellí pellí pellí
+allá pellá pellá
+enriba penriba penriba
+embaxo pembaxo pembaixu

 

por

AST LLI CAN [PAS] EST [REB] MIR
+el pol pol pol [pul] pol/pul pul
+la pola pola pola [pula] pola/pula pula
+lo polo polu polu [pulu] polu/pulu pul
+los polos polos polos/polus[pulus] polos/pulos puls
+les/las poles polas polas
[puläs]
polas/pulas
[poles/pules]
pulas

 

Las cunhuncionis

AST LLI CAN [PAS] EST [REB] MIR
o ou o u ou
nin nin/nen ni nin nin/nien
anque onque anque anque/manque anque
onde/u onde/u ondi/o/u ondi/undi onde
demientres demientras mientras mentris/mientris mentes

 

Autoris

Didier Calin curlyfroggy(arroba)hotmail.com. Berlín, Alemania, huniu 2006

Licencia

Image:somerights.png Licensed under a Creative Commons Attribution 2.5 Spain License

Can: Las versionis web desti archivu son livris pa cualisquiera usus cun reconocencia del su autor. Pregúntinus pa dotrus usus.
En: Las versiones web de este archivo son libres para cualquier uso con reconocimiento de su autor. Pregúntenos para otros usos.
En:The Web versions of this file are free for any use with attribution. Ask for other uses.